Oslo bys kulturpris og kunstnerpriser

Revisjon per 5. apr. 2019 kl. 09:26 av KAT (diskusjon | bidrag)
(diff) ← Eldre revisjon | Nåværende revisjon (diff) | Nyere revisjon → (diff)

Oslo bys kulturpris og kunstnerpriser deles ut av Oslo kommune hvert år. Kulturprisen ble innstiftet i 1966, og kunstnerprisene i 1977. Kulturprisen består av en bronsemedalje og 100 000 kr og kan tildeles en enkeltperson, gruppe eller virksomhet. Kunstnerprisene er på 50 000 kr hver. Oslos innbyggere er invitert til å fremme kandidater.

OSLO BYS KULTURPRIS

Prisvinnere

1966 Professor Francis Bull
1967 Forfatteren Johan Borgen
1968 Sangerinnen Aase Nordmo Løvberg
1969 Arkitekt Gerhard Fischer
1970 Skuespillerne Edvard Drabløs og Lars Tvinde
1971 Maleren Rolf Nesch
1972 Billedhoggeren Nils Aas
1973 Museumsdirektør Reidar Kjellberg
1974 Pianisten Kjell Bækkelund
1975 Forfatteren Thorbjørn Egner
1976 Skuespilleren Per Aabel
1977 Tegneren Gøsta Hammarlund
1978 Skuespilleren Leif Juster
1979 Pianisten Robert Levin
1980 Forfatteren André Bjerke
1981 Malerinnen Else Christie Kielland
1982 Forfatteren, oversetteren, litteraturkritikeren Carl Fredrik Engelstad
1983 Filmkunstneren, dramatikeren og journalisten Arne Skouen
1984 Forfatteren og kulturhistorikeren Mentz Schulerud
1985 Pianisten Robert Riefling
1986 Kapellmester Øivind Bergh
1987 Professor Egil A. Wyller
1988 Skuespilleren Wenche Foss
1989 Lyrikeren Stein Mehren
1990 Forfatteren Anne Cath Vestly
1991 ikke utdelt
1992 Skuespilleren Knut Wigert
1993 Dirigenten Mariss Jansons
1994 Fiolinisten Arve Tellefsen
1995 Komponisten John Persen
1996 Kunsthistorikeren Alf Bøe
1997 Skuespilleren Aud Schønemann
1998 Musikerne Stephan Barratt Due og Soon Mi Chung
1999 Billedkunstneren Nina Sundbye
2000 Forfatteren Ingvar Ambjørnsen
2001 Komponisten Arne Nordheim
2002 Koreografen Kjersti Alveberg
2003 Fotografen Morten Krogvold
2004 Visesangeren, komponisten og tekstforfatteren Lillebjørn Nilsen
2005 Regissøren Stein Winge
2006 Organisasjonslederen Kai Zahl
2007 Skuespilleren Harald Heide-Steen
2008 Skuespilleren Lise Fjeldstad
2009 Skuespilleren og teatersjef enSvein Sturla Hungnes
2010 Skuespilleren Elsa Lystad
2011 Øyafestivalen
2012 Skuespilleren Liv Ullmann
2013 Forfatteren Jo Nesbø
2014 Skuespilleren, teatersjefen og regissøren Toralv Maurstad
2015 Rockmusikeren Michael Krohn
2016 Biblioteksjefen Liv Sæteren
2017 Korpsene Møllergata skoles musikkorps, Torshovkorpset og Kampen skoles musikkorps
2018 Dramatiker og teaterregissør Cliff A. Moustache

Oslo bys kunstnerpris

Prisvinnere

1978 Synnøve Anker Aurdal (tekstilkunstner)

Anne Borg (ballettdanser)

Jan Garbarek (musiker)

Inger Sitter (maler)

1979 Nils Holter (arkitekt)

Benny Motzfeldt (glasskunstner)

Vessa Hanssen (sanger)

Anne-Cath. Vestly (forfatter)

1980 Preben Krag og Jens Selmer (arkitekter)

Birgit Strøm (dukketeaterleder)

Nina Sundbye (billedhugger)

Rolf Karlsen (domorganist)

1981 Rolf Ramm Østgaard (arkitekt)

Finn Carling (forfatter)

Karin Krog (jazzsanger)

Jens Graff (danser)

1982 Eva Knardahl (pianist)

Henki Kolstad (skuespiller)

Elisabeth Gording (leder for Barne- og Ungdomsteateret)

Selskabet for Oslo Byes Vel (arkitektur- og miljøpris)

1983 Astrid Sommer (skuespiller)

Bjarne Nerem (musiker)

Sverre Heiberg (fotograf)

Arkitektfirma Torp & Torp (arkitektur- og miljøpris)

1984 Kjersti Alveberg (koreograf)

St. Hallvard-guttene (kor)

Lillebjørn Nilsen (visesanger og dikter)

Alex Christiansen (arkitekt) (arkitektur- og miljøpris)

1985 Liv Dommersnes (skuespiller)

Olav Mosebekk (maler og tegner)

Arne Hestenes (journalist)

Arkitektfirma Eliassen og Lambertz-Nilssen (arkitektur- og miljøpris)

1986 Brit Fuglevaag (tekstilkunstner)

Finn Ludt (komponist)

Ulf Aas (tegner)

Arkitektkontoret 4B Arkitekter (arkitektur- og miljøpris)

1987 Gerd Kjølaas (danser)

Torill Thorstad Hauger (forfatter)

Tone Vigeland (smykkekunstner)

Arkitektene Thorenfeldt (arkitektur- og miljøpris)

1988 Arne Christiansen (teaterintendant)

Anne-May Nilsen (teaterleder og skuespiller)

Jon Christensen (jazzmusiker)

Doxrud-Mjøset-Eggen arkitektfirma (arkitektur- og miljøpris)

1989 Agnes Randers-Pehrson (instruktør)

Hilde Mæhlum (billedhugger)

Brynjar Hoff (oboist)

Park- og Idrettsvesenet (arkitektur- og miljøpris)

1990 Anne Brown (sanger)

Carsten Hopstock (konservator)

Barth Niawa (danser)

Niels Torp arkitekter (arkitektur- og miljøpris)

1991 Ikke utdelt
1992 Lars Saabye Christensen (forfatter)

Inger Buresund (teaterleder)

Terje Tønnesen (fiolinist)

Alf Næsheim  (tegner)

1993 Roy Jacobsen (forfatter)

Ellen Horn (teatersjef)

Rafael Goldin (leder Barnekunstmuseet)

Frans Widerberg (maler)

1994 Kjell Aukrust (forfatter)

Karin Berg (konservator)

Kjersti Germeten (kunstnerisk leder)

Thomas Thiis-Evensen (arkitekt)

1995 Kampen Janitsjarorkester

Morten Krogvold (fotograf)

Jorunn Kirkenær (danser)

Tove Nilsen (forfatter)

1996 Per Ung (billedhugger)

Cliff Moustache (teaterarbeider)

Ragnhild Sørvig (leder Amatørteaterforeningen)

Minken Fosheim (kulturarbeider og skuespiller)

Christian Eggen (pianist, komponist og dirigent)

1997 Anne-Lise Berntsen (sanger)

Tore Heramb (maler)

Indra Lorentzen (danser)

Svein Tindberg (skuespiller)

Lars Lillo-Stenberg (musiker)

1998 Bergljot Hobæk Haff (forfatter)

Eyvind Hellstrøm (kokk)

Are Kalvø (humorist)

Cecilie Ore (komponist)

Espen Skjønberg (skuespiller)

1999 Ulla-Mari Brantenberg (glasskunstner)

Jamshed Masroor (forfatter)

Alf Bastiansen (arkitekt)

Jo Strømgren (koreograf)

Siri Torjesen (sanger)

2000 Bente Guro Møller (museumsleder)

Carl Magnus «Calle» Neumann (musiker)

Veslemøy Nystedt Stoltenberg (billedkunstner)

Arve Opsahl (skuespiller)

Bertine Zetlitz (musiker/forfatter)

2001 Benaissa Ahssain (danser og skuespiller)

Sidsel Endresen (musiker)

Marianne Heske (billedkunstner)

Tom Tellefsen (skuespiller)

Bjørg Vik (forfatter)

2002 Ørnulf Gulbransen (musiker og pedagog)

Lise Myhre (tegneserieskaper)

Anette Solberg Andresen (husflidskunstner)

Dennis Storhøi (skuespiller)

Aage Teigen (daglig leder for Oslo Jazzfestival)

2003 Shikha Chandra (danser og pedagog)

Catharina Chen (fiolinist)

Lasse Kolstad (skuespiller)

Iben Sandemose (forfatter og billedkunstner)

MortenTyldum (filmregissør)

2004 Ingrid Bjørnov (artist)

Finn Graff (tegner)

Loan Tp Hoang (danser)

Anne Marit Jacobsen (skuespiller)

Knut Nystedt (komponist, dirigent og organist)

2005 Raya Bielenberg (artist)

Juni Dahr (skuespiller)

Sivathas Sivabalasingam (kulturarbeider)

Eyvind Skeie (forfatter/lyriker)

Lisa Tønne (komiker)

2006 Felix Peikli (klarinettist)

Guri Egge (sanger og pedagog)

Hege Schøyen (skuespiller )

Marianne Skovli Aamodt (koreograf)

Victor Lind (billedkunstner)

2007 Javid Afsari Rad (musiker)

Bente Johnsrud (leder for Oslo Internasjonale Kirkemusikkfestival)

Queendom (teatergruppe)

Christopher Nielsen (tegneserieskaper)

Jon Larsen (musiker)

2008 Gjøril Songvoll (operasanger)

Adil Khan (danser/skuespiller)

Hariton Pushwagner (Terje Brofos) (billedkunstner)

D/S Børøysund (veteranskip)

Lasse Skagen (leder  for festivalen Film fra Sør)

2009 Tine Thing Helseth (musiker)

Foreningen GranittRock (festival)

Hooman Sharifi (koreograf)

Frid Ingulstad (forfatter)

Vanessa Baird (billedkunstner)

2010 Hans-Erik Dyvik Husby (sanger og musiker)

Freddy Haugan (danser/koreograf)

Oslo Gospel Choir (kor)

Sampda "Samsaya" Sharma (artist)

Maria Sundby (billedkunstner)

2011 Erik Poppe (filmregissør)

New rleans Workshop Jazzclub (jazzklubb)

Mara Acantalicio (scenekunstner)

Steffen Kverneland (tegneserieskaper)

Lars Fiske (tegneserieskaper)

Lotte Konow Lund (billedkunstner)

2012 Fam Irvoll (moteskaper)

Anne Sewitsky (filmregissør)

Karsten Alnæs (forfatter)

Karpe Diem (rapduo)

Blå (konsertscene)

2013 Siri Nilsen (artist)

Tronsmo Bokhandel

Sølvi Edvardsen (koreograf)

Shwan Dler Qaradaki (kunstner)

Else Kåss Furuseth (komiker og programleder)

2014 Kingwings Crew (breakdancegruppe)

Georgiana Keable (fortellerkunstner)

Faridah Shakoor (leder  Abloom filmfestival)

Solfrid Molland (pianist, sanger og komponist)

Stakkars oss (fotoblogg)

2015 Sykehusklovnene

Kåre Nordstoga (organist)

Mette Hellenes (tegneserieskaper og billedkunstner)

Siri Seljeseth (manusforfatter og skuespiller)

Nico & Vinz (rapduo)

2016 Iffit Qureshi (fotojournalist)

Julie Andem (manusforfatter og regissør)

Lise Nordal (koreograf og pedagog)

Fellesverkstedet (kulturhus)

Sporveismuseet

2017 = Oslo (tidsskrift)

Oslo Ess (gruppe)

Peter Osmundsvaag (konsertarrangør)

Morten Andersen (fotograf og billedkunstner)

Ane Beate Hovind (leder for kunstsatingen i Bjørvika)

Merete Lingjærde (dansepedagog)

2018 radiOrakel (nærradiostasjon)

Pride Art (Oslo Prides arena for kunstformidling)

Alexandra Archetti Stølen (festivalsjef Oslo World)

Yousef Hadaoui (komiker)

Leif Gjerland (historieformidler)