Kong Håkon 5.s gate

Revisjon per 12. mar. 2026 kl. 14:54 av KAT (diskusjon | bidrag)
(diff) ← Eldre revisjon | Nåværende revisjon (diff) | Nyere revisjon → (diff)

Kong Håkon 5.s gate, Bjørvika, bydel Gamle Oslo, fra Mosseveien over Nordenga bro til Schweigaards gate. Oppkalt 2007 etter kong Håkon 5. Magnusson (1270–1319); han var konge 1299–1319 og den som første gang flyttet hovedstaden til Oslo. Han startet også byggingen av Akershus festning. Håkon 5 ble gravlagt i Mariakirken sammen med sin dronning Eufemia.

Gaten utgjør den østligste delen av Ring 1 (Rv. 162) langs Middelalderparken og knytter sentrum til E 18. Den ble åpnet i 2014 og bygget med midler fra Oslopakke 1.

Gatenavnet er offisielt Håkon 5.s gate. Bydelsutvalget i Gamle Oslo vedtok skrivemåten med 'Kong', men dette ble ikke godkjent fordi ingen av de andre gatene eller plassene i Oslo med navn etter konger, har 'Kong' i seg. Men skrivemåten med 'Kong' har bredd om seg og er også kommet med på gateskilt.